Dünya Kahve Günü Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Photo of author

Son yıllarda çok daha fazla kutlanmaya başlanan ve birçok etkinliğe sebep olan Dünya Kahve Günü’nün en önemli amaçlarından biri, dünya üzerinde bulunan tüm milletlere kahvenin değerini anlatmaktır. Bu gün her yılın Ekim ayının ilk günü kutlanmaktadır. İlk olarak Milano’da 2015 yılında uygulanmaya başlanmıştır.

Dünya Kahve Günü Nasıl Ortaya Çıktı?
Uluslararası Kahve Organizasyonu’na üye olan birçok ülke aynı anda 29 Eylül ve 1 Ekim arasında farklı farklı etkinliklerin düzenlendiği Dünya Kahve Gününü kutlamaya devam ediyor. Her ne kadar kahvenin tüketimi ve üretimi konusunda herhangi bir söz sahibi olamasak da 29 Eylül’den itibaren ülkemizde de Kahve Gününü kutlamaya devam ediyoruz. Aslına bakılırsa kahveyi seven ve çok tüketen kişiler için hergün kahve günü diyebiliriz. Buna rağmen Kahve Birliği bu günün özellikle kutlanmasını ve herkes tarafından farklı farklı etkinlikler ile kutlanmasını istiyor.
Uluslararası Kahve Günü kutlamalarının 29 Ekim’de başlamasının sebebi ise Japonya’yı ilgilendiriyor. Kahve Günü ilk olarak 1983’lü yıllarda Japonya’da kutlanmaya başlanmıştır. Yine her zaman olduğu gibi Kahve Örgütü’nün öncülüğünde olsa da herhangi bir resmiyeti bulunmuyordu. Resmi olsun olmasın amaç her zaman aynı olduğu için şu anki ile o zamanki kutlamalar arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Bu güzel gün ilk olarak 2005 yılında Amerika’da alınan bir karar ile resmiyet kazanmıştır. Her ne kadar tarihler değişkenlik gösteriyor olsa da günün amacı tek olduğu için bu günün kutlanması ayrı bir önem kazanıyor.

Yorum yapın