Cortado

Photo of author

Cortado, az miktarda ısıtılmış süt eklenerek servis edilen tek shot espresso’dur. İspanyol kökenlidir ve “kesmek” fiilinden gelmiştir.

Cortado, Macchiato’yla benzerlik gösterir. Amerika’da popüler olan tarifinde; süt 1:1 veya 1:2 oranında espresso’nun üzerine eklenir.

Portekizce’de “Pingo” veya “Garoto”, Fransızca’da “Noisette” olarak geçer. Amerika’da ise “Gibraltar” olarak isimlendirilir. Gibraltar, San Francisco’da ve California’da ilk defa Blue Bottle Company daha sonra da Ritual Coffee Roasters isimli kahve dükkanlarında cortado’nun Libbey-Owens-Ford isimli cam bardakta servis edilmesiyle ismini kazanmıştır.

Küba’da Cortadito olarak bilinen bu içecek, metalden halka tabanlı ve yine ince metal tutma sapından oluşan özel bardaklarda içilir. Kübalıların hayatında önemli bir yere sahiptir. Portekiz’de içilen Galao isimli kahve, cortado’nun 1 ölçek daha fazla süt ilave edilerek hazırlanan versiyonudur.

Macchiato’da sadece süt köpüğü ilave edilirken, Cortado’da espresso ile 1:1 oranda süt bulunur. Bu sebeple minyatür bir cappuccino olarak da tanımlanabilir. Avustralya’da içilen Piccolo Latte veya bir küçük versiyonu Piccolo’nun Cortado’dan farkı ise, espresso yerine daha az su ile çekilen ristretto’nun kullanılıyor olmasıdır.

Cortado ülkemizde çok fazla yaygın olmamış olsa da her geçen gün serte yakın kahve içmek isteyenlerin tercihleri arasına girmeye devam etmektedir. Ülkemizde çok yaygın olmamasında en büyük sebeplerden biri de damak lezzetidir. Türk halkı genel olarak ya sütü yoğun, içimi yumuşak kahveleri yada tamamen sütsüz, sert kahveleri sevmektedir. Bu yüzden genel olarak ya latte yada espresso en çok tercih edilen olmaktadır.

Yorum yapın