Cappuccino

Photo of author

Cappuccino en sevilen, ilk akla gelen, sütlü kahvelerden biridir. Espressodan sonra en çok tüketilen kahve çeşididir. İsmi Ortaçağda ikinci Viyana kuşatmasında Hristiyanlara destek olarak yollanan keşişlerin kahveli-beyazlı giysilerinden esinlenilerek konulmuş, İtalya’ya özgü bir kahvedir.

Bir shot Espresso üzerine sıcak süt ve süt köpüğü eklenerek hazırlanıyor. Sadece kahve dükkanlarında değil, bir çok kafe ve restoranın menüsünde yer alan bu kahve, köpüklerinin üzerine damla çikolata serpilerek veya çikolata sosu gezdirilerek de servis edilebilir. Kimileri içmeden önce bu kahvenin köpüklerini keyifle kaşıklayarak yer ve bu kahveye apayrı bir tat katar. Cappuccino eşsiz lezzeti ve kokusu ile içenlerini her zaman mest etmektedir. Birçok kahveseverin ilk tercihi cappuccino olmaktadır.

Cappuccino hazırlanırken, sütün sıcaklığı önemlidir. Süt kaynatıldıkça köpürme özelliği azaldığından, gereğinden fazla kaynar bir süt, sizi cappuccino’nun güzel köpüğünü kaşıklamaktan mahrum bırakabilir. Kaynatmaktan ziyade, buharda köpürtülen, tam yağlı süt ile hazırlanan bir köpük, kahvenize daha çok tat katacaktır.

En iyi cappucino’nun İtalya’da yapıldığı söylenir. Zaten cappucino, İtalyanlar için bir nevi ritüeldir. Sabahları bir fincan espresso ile zihinlerini açar ve işe doğru yola koyulurlar. Sabahları güne başlarken kocaman bir fincanda, bol köpüklü bir cappucino yudumlamak değişmez zevkleridir. Ancak bizler köpüğünü kaşıklamayı sevsek de, bu maalesef İtalya’da görgüsüzlük kabul edilen bir harekettir. İtalyanın harika cappucino kahvelerinden içecek olursanız, sakın bu hataya düşmeyin.

Yorum yapın