Türkiye’de Kahve Yetiştiriciliği Yapılıyor mu

Photo of author

Tüm dünya “Türk kahvesi” olarak bilse de ülkemizde herhangi bir şekilde kahve yetiştiriciliğinin yapılmadığını bilmeniz gerekmektedir. Türk kahvesi sadece yapılış şekli bakımından bu ismi almıştır. Ülkemizde maalesef ki kahve yetiştiriciliği yapmak için uygun iklim koşulları bulunmuyor. Her bitkinin verimli bir şekilde yetişmesi için gerekli iklim koşullarına sahip olan bölgelerde tarımının yapılması gerekiyor.

Eğer uygun iklim koşulları sağlanırsa ticareti yapılacak kadarda üretim yapılır.

Türkiye’de Kahve Yetiştiriciliği Denemeleri Yapıldı mı?
Türkiye’de yıllar önce denemek için bazı bölgelere kahve ağacı dikimleri yapıldı. Bu ağaçların türü “Arabica” olarak adlandırılmaktadır. Kahve yetiştiriciliği denemelerinden az miktarda olumlu sonuçlar çıkmış olsa da ülkenin kahve tüketimini karşılayacak veya dış ülkelere satışı yapılacak derecede üretimler yapılamamıştır. Ülkemizde kahve tarımına uygun iklim koşullarının bulunduğu sadece Akdeniz Bölgesi’dir. Bu sebeple deneme dikimleri de Mersin ve Anamur’da yapılmıştır.

Türk Kahvesi Adını Nereden Almıştır?
Osmanlı Devleti’nin dünyaya hükmettiği zamanlarda Suudi Arabistan, Yemen, Mısır gibi kahve tarımının bol yapıldığı ülkeler bize bağlıydı. Bu dönem içerisinde bu ülkelerde üretilen kahve çekirdekleri ülkede kahve tüketimini oldukça arttırmıştır. Bu sayede tüm dünya kahvenin bitkisini değil kahvenin yapılış şeklini Türk kahvesi olarak yorumlamaktadır. Aslında Türkiye’de kahve yetişir mi sorusunun cevabı da tam olarak burada gizlidir. Sınırlarımız içerisinde herhangi bir kahve yetiştiriciliği yapılmazken sadece yapılış şekli sebebi ile literatüre öyle geçmiştir.

Yorum yapın