Sütlü Türk Kahvesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Photo of author

Türk kahvesi Türkiye sınırları içerisinde 7’den 70’e birçok insanın fazlaca tükettiği kahve türlerinden biridir. Her ne kadar klasik bir şekilde şeker, kahve ve su karışımına alışmış olsak da Türk kahvesine farklı aromalar katarak tadını daha güzel bir hale getirebiliriz.

Farklı malzemelerin Türk kahvesinde kullanılabilir hale gelmesi bu içeceği fazlasıyla seven insanlara alternatif bir tat yaratıyor. Aynı zamanda özellikle sütlü kahvenin damak zevkine olduğu kadar insan sağlığına da birçok yararı bulunuyor.

Sütlü Türk Kahvesinde Kaç Kalori Var?
Bu durum sütlü Türk kahvesini yaparken kullandığınız sütün yağ oranına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda eğer yaptığınız kahveye şeker takviyesi yapıyorsanız kahvenin kalorisi bir hayli artacaktır. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak ortalama bir hesap yapmak gerekirse bir bardak sütlü Türk kahvesinin içerisinde 71 kalori olmakla beraber eğer kullandığınız bardak 300 gr ölçeğinde ise bu miktar 2 katına çıkarak 144 kaloriye kadar erişebiliyor.

Gebelik Durumunda Sütlü Türk Kahvesi Tüketilir mi?
Anne adaylarının sütlü Türk kahvesini tüketmesinde herhangi bir sakınca bulunmasa da tükettikleri miktar fazlasıyla önemlidir. Kahvenin içerisinde bulunan kafein sebebi ile uykusuzluk, sinir ve gerginlik durumları baş göstereceği için sağlığa önemli ölçüde etki yapabilir. Özellikle emzirme dönemlerinde anne adayları kesinlikle kafein içeren herhangi bir maddeyi tüketmemelidir. Emzirme anında vücudunuzda bulunan kafein direkt olarak bebeğinize geçer ve paragrafın girişinde yazdığımız durumların tamamı bebeğinizde de görülmeye başlar.

Yorum yapın