En Özel Türk Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Photo of author

Şimdilerde her ne kadar makinelerin esiri olmuş olsa da ateşte Türk kahvesi pişirmek başlı başına bir meziyettir. Bunun belli bir adabı, yolu yordamı vardır. Lezzetli ve köpüklü bir fincan kahve için birkaç özel bilgi ve biraz sabır sizin için yeterli olacaktır.

Öncelikle pişireceğiniz kahveyi alırken özenli olmanız gerekir. Paketlenmiş kahveler yerine, mis gibi kokan, yeni kavrulmuş kahve çekirdeklerinden çekilmiş taze kahveleri tercih etmeniz gerekir. Böylelikle hem kokusu, hem de köpüğü tam da istediğiniz gibi olacaktır. Bir paket alıp aylarca kullanmak yerine, kahvenizi azar azar ve sık sık almanız bu kültüre önem verdiğinizi gösterir.

Sonra kahveyi nasıl içtiğiniz önemli. Şekersiz, orta şekerli veya şekerli kahve tamamen sizin damak zevkinize bağlıdır, ancak tam anlamıyla kahve içmek istiyorsanız şekersiz içmeniz en doğrusu olacaktır ki böylelikle her bir kahve zerresinin tadına varabilesiniz.

Şekerli kahve tercih edenler için bunun en ideal ölçüleri çoktan belirlenmiştir. Bir fincan kahve için iki çay kaşığı Türk kahvesi gerekir. Az şekerli olanlara yarım çay kaşığı, orta şekerli olanlara bir çay kaşığı ve şekerli olanlara iki çay kaşığı şeker kullanırsanız güzel lezzetler elde edersiniz.

Kahvenin suyu deyip geçmeyin. Özellikle soğuk su kullanın ki, o su kaynaya kadar kahveniz tam anlamıyla pişsin ve köpürsün. Közde kahve diye efsane bir lezzet vardır. Bu denli efsaneleşmesinin nedeni soğuk su içerisine koyulan kahvenin ağır ateşte yavaş yavaş pişmesidir. Köz bulma şansınız elbette her zaman olmayacaktır. Bu nedenle kahvelerinizi çok kısık ateşte pişirmeye özen gösterin.

Size çok önemli bir detay daha verelim. Cezvenizi seçerken dikkatli olun. Çelik cezveler yerine bakır olanları tercih ederseniz kahvenizin lezzetine lezzet katarsınız. Cezve içerisine koyduğunuz kahve, su ve şekeri yaklaşık 30 saniye kadar karıştırın, karıştırın ki daha yumuşak bir kıvam elde edebilesiniz. Ve ocağa koyduktan sonra o kahveyi bir daha kesinlikle karıştırmayın. Ateş üzerinde her karıştırdığınızda köpüğü sönecektir. Kahveniz kabardığında köpüğünden iki çay kaşığı alıp fincanınıza koyun ve tekrar kaynamaya bırakın. Sonra yavaş yavaş fincanınıza dökün. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde ulaştığınız lezzet gerçekten paha biçilemez olacaktır.

Yorum yapın