Cold Brew Yapımında Demleme Aleti Ne Kadar Önemli

Photo of author

Cold Brew son yılların trendleri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Birçok kahve mekanında görmüş olduğunuz bu soğuk kahvelerin en önemli özelliği soğuk suyun içerisinde uzun süre boyunca demlenmesidir.

Kendi kahvesini kendisi yapan mekanlarda görme imkanınızın çok fazla olduğu uzun deney tüplerinin içerisinde soğuk su ile birlikte 1 – 2 gün boyunca bekletilen ve bunun ardından damla damla süzülmeye başlanan Cold Brew’in fazlasıyla ilgi istediği ortadadır. Aynı zamanda bu tür içecekleri mekanlarda değilde kendi evinde içmek isteyenler için yapılmış birçok alet bulunuyor. Bu aletler aracılığı ile herhangi bir mekanda para vermeden kendiniz biraz zorda olsa kendi içeceğinizi hazırlayabiliyorsunuz.

Cold Brew için Demleme Aleti Önemli mi?
Bu sorunun cevabı beklentinizin tam tersine hayır olacaktır. Demleme aletleri sayesinde kahvenin daha kolay ve rahat olduğu değiştirilemez bir gerçek olsa da kendi emekleriniz ile yaptığınız kahveyi içmek çok daha farklı bir hissiyat yaratacaktır. Hatta bu demleme aletine ayıracağınız ücreti tamamen kaliteli bir kahve çekirdeğine ayırırsanız çok daha lezzetli kahveler üretebilirsiniz. Evde Cold Brew yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey demlenme süresinin 24 – 60 saat aralığında tutulmasıdır. Bu aralıkta demlenme süreci geçiren kahvenin içerisinde bulunan asit miktarı azalarak daha sert kahveden ziyade içimi çok daha kolay olan bir kahve ile karşılaşıyorsunuz. Tabii ki demlenmenin ardından süzme işlemini de gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Yorum yapın