Kahvenin İnsan Vücuduna Sağladığı Faydalar

Photo of author

Son yıllarda yayılan çeşitliliği ve tüketim sıklığı ile birlikte en çok merak edilen şeylerden birisi de kahvenin insan vücuduna sağladığı faydalar oldu. Kimi kaynaklarda bazı zararlarından bahsedilse de, dozunda tüketilen her bir fincan kahve insan sağlığına son derece faydalı. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi kahvenin de fazlasının mide rahatsızlıklarına, yüksek tansiyona ve kalp hastalıklarına neden olabileceği biliniyor. Ancak her gün makul ölçülerde alındığında bunların tam tersine etkiler gösterebiliyor. Şöyle ki;

Günlük ortalama 2-4 fincan arası kahve tüketmek kalp ve kalbe bağlı tüm rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltıyor.

Kahvenin insülin direncini kırıcı bir etkisi var. Günlük tüketilen bir fincan kahve kişinin o an duyduğu tatlı ihtiyacını azaltıyor ve böylelikle şeker hastalıklarının önüne geçmiş oluyor.

İçerisinde bulunan kafein beyin damarlarında kasılmalar yaptığı için migren atağını önleyebiliyor ve anlık baş ağrılarını kesebiliyor.

Özellikle beyinde kan dolaşımını artıran kahve böylelikle kişilerin daha dinç hissetmesini sağlıyor. Dikkatimiz yoğunlaşıyor, konsantrasyon kabiliyetimiz artıyor ve sonucunda güçlü bir hafıza oluşuyor.

Kahvenin içerisinde henüz tespit edilemeyen bir maddenin alzheimera hastalığında rol oynayan beta amiloid birikimiz azalttığı ve böylece bizi bu hastalıktan koruduğu düşünülüyor.

Ve kilo vermenizde etkin bir rol oynuyor. İçtiğiniz her bir fincan kahve vücudunuzdaki leptin hormon seviyelerini yükseltiyor ve bu hızlıca yağ yakmanıza neden oluyor. Ayrıca sütle birlikte içildiğinde vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağ girişi sağlanmış oluyor, böylelikle uzun süre tok tutuyor.

Yorum yapın