Kahve Makinesi En Kolay Şekilde Nasıl Temizlenir

Photo of author

Kahve içmesi güzeldir. Akşam arkadaşlarla yapılan sohbetler veya yorgun geçen bir günün ardından dinlenmek için ve bize en büyük kolaylığı da kahve makineleri sağlamaktadır. Kahve makineleri her ne kadar hayatı kolaylaştırsa da yapılan araştırmalar doğru temizlenmeyen kahve makinelerinin bakteri ve küf ürettiğini, üstelik zamanla kahvenin lezzetini de öldürdüğünü kanıtlıyor. Bu durumda da akla ilk gelen soru iyi de bu makine nasıl temizlenir işte size cevabı.

Kahve makinesi nasıl temizlenir?

Makinenizden en iyi sonucu almak için her kullanımdan sonra filtresini ılık ve sabunlu su yardımıyla yıkamalısınız. Bunu yaparken fişin çekili, makinenizin de kapalı olduğundan emin olun. Kahvenizin lezzet ve aromasından taviz vermek istemiyorsanız temizleme işlemini hiç vakit kaybetmeden gerçekleştirin.

Filtreyi yıkarken sert hareketler yerine narin ve yavaş hareket edin. Filtrenizi bulaşık makinesine atmadan önce kullanım kılavuzuna danışın. Bazı makine filtreleri makineye atılsa dahi en sağlıklı ve güvenli yöntemin elde yıkama olduğunu unutmayın.

Makineniz kullanıldıkça içerisinde sert su mineralleri biriktirir. Bu mineraller siz müdahale etmediğiniz takdirde kireçlenmeye dönerek kahvenizin daha geç damıtılmasına neden olur. Bunu önlemek için sirkeli suya başvurabilirsiniz. Su haznesine eşit miktarda hazırladığınız beyaz sirkeli su karışımını dökün ve makineyi çalıştırın.

“Kahve makinesi nasıl temizlenir?” sorusunun bir diğer cevabını da sitrik asit ve su karışımı karşılıyor. 4 su bardağı içerisinde bir parça sitrik asidin erimesini sağlayın. Bu karışıma daha sonra 4 su bardağı soğuk su ekleyin. Makineyi çalıştırın ve demlenme işlemi ardından karışımı dökün.

Her zaman mükemmel kahveler yapmak isteriz ama asla temiz olmayan bir makineden mükemmel bir kahve çıkartamayız. Baristalar böyle diyor.

Yorum yapın