Kahve İçmek İçin Doğru Zamanlama Önemli mi

Photo of author

Kahve içmek günümüzde birçok insanda alışkanlık halini de geçerek bağımlılık haline gelmiştir. Bu kişiler genelde sabah uyandıklarında ilk iş olarak kahve içmeyi daha doğru buluyorlar.

Aslında doğru buldukları gerçeğin tamamen yanlış olduğunu söylemek gerekiyor. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde kahve içmek için en uygun saatlerin 08.00 – 09.00, 12.00 – 13.00 ve 17.30 – 18.30 saatleri dışında kalan zamanlar olduğu tescillenmiştir. Bunun sebebine bakacak olursak insanların biyolojik saatinin vücut görevlerinde düzenleyici etkisi bulunmasıdır. Biyolojik saat doğrudan olarak vücut içerisinde kortizol hormonunun salgılanmasını sağlıyor. 08.00 – 09.00 saatleri arasında kortizol seviyesi tabiri caizse zirveye çıkıyor. Yani kısacası sabah uyanmak için kahve tüketmenize gerek kalmıyor.

Sabah Kahve İçme Alışkanlığı
Sabah uyanır uyanmaz kahve içme alışkanlığı olan kişiler gün içerisinde kahve tüketiminin çok yüksek seviyelere çıkması gibi durumlar ile karşılaşıyor. Bunun nedeni ne diye soracak olursanız bir önceki paragrafta bahsettiğimiz gibi 08.00 – 09.00 arası kortizol seviyesi üst seviyede olacağı için o saatlerde içtiğiniz kahveler etkisiz kalacaktır. Tam aksine sizi gün içerisinde daha fazla kahve içmeye zorlayacaktır diyebiliriz. Kahve tüketimlerinizde dikkatli olmak hem sağlığınız açısından hem de alışkanlıklarınız açısından çok daha mantıklı sonuçlar ile karşılaşmanıza sebep olacaktır. Aşırıya kaçmadan belirli saatlerde tüketim gerçekleştirdiğiniz taktirde gün içerisinde daha zinde olacak ve sarf ettiğiniz efor sizi yorgun düşürmeyecektir. Unutmayın ki kahve her zaman yararlı olmayabilir.

Yorum yapın