Kağıt Filtre ve Metal Filtre Arasındaki Temel Farklar

Photo of author

Kahve gurmelerinin en fazla yaşadığı sorunlardan biri kahve demleme esnasında hangi filtre türünü kullanması gerektiğine karar verememektir. Aslında kağıt veya metal filtrenin ayrı ayrı her ikisininde birbirine göre dezavantajları ve avantajları bulunmaktadır. Cafe Del Turco olarak her iki filtreyi karşılaştırarak size hangisini seçmeniz konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.

Tat ve Görünüş Farkı
Metal filtreler tekrar kullanılabilir olduğu için kahve içerisine kaçabilecek olan yağ ve mikro parçaların kolay kolay önüne geçemezler. Kolestrol rahatsızlığı bulunan kişiler genellikle bu sebepten dolayı metal filtre kullanımını tercih etmiyorlar. Aslında kahvenin içerisinde bulunan yağların kahve aromasını etkilediğini bildiğimize göre bu filtre türünü sadece “ben aromasız kahve içemem” diyenler kullanabilir. Kağıt filtrelere baktığımızda ise demleme sırasında yağ ve mikroorganizmaları tutma konusunda metal filtrelere göre daha başarılı olduklarını görüyoruz. Bu filtre ile demleyeceğiniz kahve fazlasıyla berrak ve ilgi çekici bir görünümde olur.

Temizlik Farkı
Tahmin etmenin zor olmadığı bir konu olarak metal filtrelerin temizliğinin kağıt filtrelere göre daha zor olduğu bilinen bir gerçektir. Metal filtrenin temizlik kısmında filtreyi parçadan ayırmanız gerekecektir. Filtre içerisinde kalan posaları boşaltarak filtrenin gözeneklerini iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Kağıt filtrelerin temizliğine baktığımızda ise insanların yaptığı çok büyük bir hata bulunuyor. Bu hata ne diyecek olursanız kağıt filtreleri yıkayıp tekrar kullanmaktan başka bir şey değil. Kağıt filtreler aslında tek kullanımlık üretildiği için bu filtreleri bu şekilde kullanmamaya, kullandıktan sonra çöpe atmaya özen göstermelisiniz.

Yorum yapın